piątek, 18 września 2009

Anatomia Człowieka

Anatomia człowieka jest poświęcona informacjom na temat budowy człowieka. W jednym miejscu postaram się wszystkie możliwe aspekty tej nauki i wiedzy.


Na początek pochodzące z serwisów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatomia_cz%C5%82owieka http://cc1sk.w.interia.pl/
podstawowe informacje.

Anatomia człowieka (antropotomia) (anthropos- człowiek) - nauka o budowie narządów i układów ciała człowieka, wchodzi w skład morfologii i posługuje się metodami na poziomie makroskopowym (np. obserwacji żywych organizmów i badań sekcyjnych zwłok). Jest to anatomia opisowa, zwana też anatomią klasyczną. Zajmuje się ona badaniem i opisaniem narządów, które spełniają wspólną funkcję, oraz poszczególnych części ustroju.

Anatomia jest podstawą całej medycyny. Bez doskonałej znajomości anatomii człowieka (budowy ciała człowieka) nie jest możliwe udzielania pomocy lekarskiej choremu, nie jest możliwe poznanie choroby, jej prawidłowa diagnoza. Słowo 'anatomia' wywodzi się z greki, od słowa 'anatemnein' oznaczającego 'rozdzielać'. Poznawanie budowy ciała ludzkiego oparte jest przede wszystkim o sekcje, 'rozdzielanie' zwłok.

Ściśle związane z anatomią są:
histologia - nauka o tkankach;
cytologia - nauka o komórce, budowie człowieka na poziomie komórkowym;
fizjologia - nauka o funkcjonowaniu organizmu.

Obecnie anatomia ściśle wiąże się z fizjologią, poświęcając dużo uwagi funkcji i działaniu poszczególnych narządów. Jest to anatomia czynnościowa. Anatomia i fizjologia stanowią podstawę medycyny, gdyż nie można skutecznie udzielić pomocy w chorobie nie znając dokładnie budowy i czynności organizmu zdrowego.

Inne działy anatomii to:

Anatomia opisowa, zwaną dawniej normalną, obecnie wyróżniamy:
Anatomia prawidłowa, która zajmuje się normalnie zbudowanymi, zdrowymi osobnikami w odróżnieniu od;
Anatomia patologiczna mającej za zadanie opisanie zmian chorobowych zachodzących w narządach podczas choroby.
Anatomia mikroskopowa - w odróżnieniu od klasycznej anatomii, posługującej się okiem nieuzbrojonym, ten dział posługuje się mikroskopem świetlnym - histologia, lub elektronowym - cytologia, w związku z czym zajmuje się badaniem mikroskopowej struktury poszczególnych narządów. Narządy zbudowane są z tkanek, te zaś z niezwykle drobnych elementów - komórek.
Anatomia radiologiczna - pierwotnie opisywała organizm ludzki przy użyciu zdjęć rentgenowskich układu kostnego. Ostatnio w związku z wprowadzeniem kontrastów i tomografii jej zakres znacznie się poszerzył.
Anatomia topograficzna (po grecku topos znaczy "położenie", "miejsce", graphe - "opis") - zajmuje się położeniem poszczególnych narządów w ustroju i wzajemnym ułożeniem ich względem siebie. Doskonała znajomość anatomii topograficznej ma szczególnie duże znaczenie praktyczne dla chirurgii. Z tego względu nazywana jest również anatomią chirurgiczną.
Anatomia plastyczna - ma na celu badanie kształtów zewnętrznych i wzajemnych proporcji poszczególnych części ciała oraz w ogóle zdobywaniem wiadomości potrzebnych dla artystów plastyków.

Nowoczesne techniki rezonansu magnetyczny i USG umożliwiają obrazowanie bez szkodliwego wpływu promieniowania rentgenowskiego na organizm.

Na ciało człowieka składają się mikroskopijne cegiełki, zwane komórkami. Komórkę w roku 1665 odkrył Robert Hooke. Komórki o podobnym pochodzeniu, budowie oraz pełnionej funkcji tworzą tkanki. W ciele człowieka jest to tkanka łączna, nabłonkowa, nerwowa i mięśniowa.
Do tkanki łącznej zalicza się kości, chrząstki, ścięgna, tkankę podskórną, tkankę tłuszczową i krew. Tkanka nabłonkowa stanowi zewnętrzną warstwę ciała człowieka, oraz wyściela ściany przewodów i jam organizmu. Tkanka mięśniowa jest budulcem mięśni, zarówno szkieletowych poprzecznie prążkowanych, gładkich budujących przede wszystkim narządy wewnętrzne, oraz mięsień sercowy budujący serce. Tkanka nerwowa pozwala na odbieranie i przesyłanie bodźców zewnętrznych. Buduje ona układ nerwowy człowieka.
Zespoły tkanek o określonej budowie, pełniące określone funkcje to narządy. Układ narządów stanowi zespół narządów pełniących określone zadania.

Układy narządowe
Narządy ciała, zbudowane z różnych tkanek łączymy w układy narządów. Odróżniamy:
Układ ruchu, inaczej układ szkieletowy i mięśniowy
Układ pokarmowy, inaczej układ trawienny
Układ nerwowy
Narządy zmysłów
Układ dokrewny, inaczej układ wewnątrzwydzielniczy
Układ oddechowy
Układ moczowo-płciowy
Układ krwionośny, inaczej układ krążenia, naczyniowy
Układ krwiotwórczy
Układ odpornościowy
Powłoka wspólna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz